Prohlídky zaměstnanců

Podrobné informace o náplni a frekvenci prohlídek najdete ve Vyhlášce o pracovnělékařských službách

Při prohlídkách se posuzuje zdravotní způsobilost zaměstnance k vykonávané práci. Probíhá vždy před nástupem do nové práce, doba do následné periodické prohlídky je určená kategorizací práce, kterou provádí zaměstnavatel ve spolupráci s hygienikem.

Kdo prohlídku provádí?

  • Registrující praktický lékař: bez smluvního vztahu se zaměstnavatelem lze vystavit Lékařský posudek o zdravotní způsobilosti k práci zde registrovaným pacientům, jejichž pracovní pozice byla zaměstnavatelem zařazena do kategorii I. bez rizik ohrožení zdraví (dle přílohy vyhlášky č. 79/2013 Sb. bod II).

  • Smluvní lékař zaměstnavatele (˝závodní lékař˝): pro pracovní pozice, které jsou kategorizovány do vyšších kategorií než kategorie 1 bez rizik ohrožení zdraví (tzn. kategorie 2 a více nebo kategorie 1 rizikem ohrožení zdraví) je zaměstnavatel ze zákona povinen mít svého smluvního lékaře, který provede prohlídku.

Pokud je Vaše pracovní zařazení v kategorii I. bez rizik ohrožení zdraví, je možno u nás v ordinaci provést pracovně lékařské vyšetření a to na základě písemné Žádosti o posouzení zdravotní způsobilosti k práci. Žádost Vašeho zaměstnavatele musí obsahovat všechny náležitosti stanovené zákonem:

  • Identifikace zaměstnavatele: adresa, IČO

  • Identifikace zaměstnance: jméno, příjmení, adresa, datum narození

  • Pracovní zařazení

  • Druh práce: popis pracovních činností

  • Režim práce: 1-2-3 směnný či nepřetržitý

  • Druh prohlídky: vstupní, výstupní, periodická, mimořádná, následná

  • Rizikové faktory (v případě práce kategorie 1 nejsou rizika žádná)

Pokud jdete na prohlídku k ˝závodnímu lékaři˝, je nutné s sebou k prohlídce přinést i výpis z dokumentace vašeho registrujícího praktického lékaře.

Při nesplnění výše uvedených podmínek nebude prohlídka provedena. Následné vydání posudku je možné až ve chvíli, kdy jsou k dispozici veškeré podklady pro posouzení, což může být kromě výše uvedených věcí ještě např. vyjádření lékaře specialisty. Pokud se tedy léčíte s nějakým potenciálně závažným onemocněním (např. epilepsie, diabetes), je rozhodně vhodné s sebou k prohlídce přinést i zprávu z poslední kontroly.