Dne 31.1. si připomínáme Světový den pomoci malomocným, i když existuje lék na lepru nebo-li český název malomocenství, též Hansenova nemoc, stále se vyskytuje přibližně až 11 milionů lidí na celém světě.
Lepra je infekční onemocnění postihující kůži, sliznice a nervy, především na končetinách a v obličeji.
Je také jedním z prvních onemocnění, u kterých byl prokázán původce norským lékařem Hansenem, který v roce 1873 izoloval původce onemocnění – bakterii Mycobacterium leprae (také nazývanou Hansenovým bacilem).
První záznamy nemoci byly již ve středověku v Egyptě a v Indii, do Evropy se dostala začátkem našeho letopočtu. Ve středověku bylo dokonce povinné označování malomocných, nosili speciální oděv s kapucí a chrastítkem, aby na svůj příchod vždy upozorňovali. Také měli zakázáno oslovovat zdravé lidi.
Jak jsme již zmínili, v nynější době je nemocných až 11 milionů lidí po celém světě, většina nemocných se vyskytuje převážně v Indii, ale také v Bangladéši, v Brazílii, v Nigérii a rozvojových zemích.
Bakterie se nejlépe množí při teplotě 33 stupňů, proto postihuje okrajové části těla jako jsou prsty na rukou a nohou, obličej a také oči.
I přes to, že se lepra zkoumá přes 100 let, stále není zcela jistě známá cesta přenosu. Ale je dokázáno, že větší výskyt je v oblastech se špatnými hygienickými podmínkami, špinavou pitnou vodou a trpí jí vice podvyživení lidé.
Nemoc není tolik infekční, člověk se nakazí jen při dlouhodobém kontaktu s nemocným, pravděpodobně se přenáší kapénkovou cestou. K přenosu může dojít také přes oděrku na těle při přímém kontaktu s nemocným nebo při poraněním nemocným zvířetem např. opice.
Zajímavostí je, že malomocným matkám je přísně zakázáno kojit své dítě, jelikož je možné se nakazit i touto cestou.
Většina lidí má přirozenou imunity na toto onemocnění a nakazí se jen jedinci se špatnou imunitou a od takového nemocného, u kterého onemocnění vypuklo naplno. Proto je nákaza leprou i při pobytu na území, kde je velký výskyt, velmi nepravděpodobná.
Léčba spočívá v časném podání specifických antibiotik.